ikona przedstawiająca inżyniera dobierającego pompę ciepła oraz komputer z wykresami mocy cieplnej

Poznaj 3 etapy doboru pompy ciepła

Właściwy dobór pompy ciepła możemy podzielić na 3 etapy. 1 etap to obliczenie mocy cieplnej jaką budynek potrzebuje przy temperaturze projetowej by utrzymać komfort cieplny w domu. 2 etap to dobór pompy ciepła do obliczonej mocy cieplnej budynku. 3 etap to projekt właściwego ukladu hydrualicznego zdolnego dostarczy moc cieplną pompy ciepła do budynku.
1
Obliczenie zapotrzebownia budynku na moc cieplną
2
Dobór pompy ciepła do mocy cieplnej budynku
3
Dobór układu hydraulicznego do wybranej pompy ciepła
Obliczenie zapotrzebownia budynku na moc cieplną
ikona przedstawiająca powierzchnię i kubaturę budynku potrzebną przy doborze pompy ciepła
Powierzchnia i kubatura pomieszczeń ogrzewanych
Powierzchnia zabudowy (nie mylić z użytkową) to podstawowy parametr, który ma wpływa na moc cieplną, jaką pompa ciepła musi dostarczyć do budynku, by zapewnić utrzymanie wymaganej temperatury w zimie. Jednak nie tylko powierzchnia jest istota, ale również kubatura pomieszczeń w budynku.
ikona przedstawiająca izolację budynku istotną przy doborze pompy ciepła
Ocieplenie oraz przekrój ścian, stropów i podłogi
Kolejnym podstawowym parametrem jest rodzaj oraz grubość ocieplenia ścian zewnętrzych, stropów oraz podłogi. Izolacyjność materiałów, z jakich są wykonane poszczególne przegrody, determinuje ilość energii cieplnej, która będzie nam uciekać z budynku i którą pompa ciepła będzie musiała skompensować.
ikona obrazująca okna i drzwi ważne przy doborze pompy ciepła
Rozmiar oraz ilosć okien i drzwi
Stolarka okienna oraz drzwiowa ma kolosalny wpływa na izolacyjność cieplną budynku. Ciepło, które pompa ciepła będzie musiała dostarczyć, ucieka nie tylko przez samą strukturę drzwi, okien ale również przez niedbały montaż. Dlatego ważne jest nie tylko materiały, z których zbudowana jest stolarka ale także właściwy jej montaż.
ikona przedstawiająca rodzaj budynku istotny przy doborze pompy ciepła
Rodzaj budynku
Każdy budynek jest unikalny oraz inaczej zlokalizowany względem sąsiednich zabudowań. Ilość energii, jaką pompa ciepła musi dostarczyć do budynku będzie się różnić ze względu na to, czy mamy do czynienia z domem jednorodzinym wolnostojącym, budynkiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (umiejscowionym w środku lub narożnie).
ikona obrazująca lokalizację budynku w którym ma być zamontowana pompa ciepła
Lokalizacja budynku
Położenie budynku ma istotny wpływ na temperaturę projektową. Jest to ujemna, zewnętrzna temperatura, przy której pompa ciepła musi zapewnić mieszkańcom komfort cieplny w domu, co według ustawy oznacza 20 stopni Celsjusza. Polska jest podzielona na 5 stref. Do każdej z tych stref przypisana jest temperatura projektowa. 1 strefa (-16 stopni), 2 strefa(-18 stopni), 3 strefa (-20 stopni), 4 strefa (-22 stopnie) i 5 strefa (-24 stopnie).
ikona przestawiająca orientacje względem stron świata istotną przy doborze pompy ciepła
Orientacja budynku względem stron świata
Orientacja budynku względem stron świata ma wpływ na zyski i straty ciepła, które muszą być rekompensowane przez pompę ciepła. Okna od strony południowej będą w zimie generowały zyski ciepła, natomiast okna zlokalizowane od strony północnej będę w zimie powodowały dodatkowe straty ciepła.
ikona obrazująca oczekiwaną temperaturę w domu po zamontowaniu pompy ciepła
Temperatura powietrza wymagana w domu
Według ustawy komfort cieplny w domu to 20 stopni Celsjusza. Najcześciej na taką temperaturę dobiera się moc pompy ciepła. Jednak wielu domowników czuje się lepiej w wyższej temperaturze, co bierze się pod uwagę przy doborze pompy. Moc pompy ciepła nie wzrasta liniowo wraz ze wzrostem temperatury w domu względem ustawowych 20 stopni.
ikona przedstawiająca ciepłą wodę użytkową, którą musi podgrzać pompa ciepła
Wielkość zasobnika oraz temperatura ciepłej wody użytkowej
Wielkość zasobnika jest ściśle powiązana z liczbą domowników oraz z ich preferencjami. Grzanie zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz grzanie domu przez pompę ciepła nie może odbywać się jednocześnie. Dlatego ważne jest, by zabezpieczyć odpowiednią dodatkową moc pompy ciepła do grzania domu na okres, kiedy pompa ciepła grzeje zasobnik ciepłej wody użytkowej.
ikona przedstawiająca piwnicę w domu do którego dobieramy pompę ciepła
Piwnica pod domem
Piwnica ma bardzo duży wpływ na straty ciepła występujące w domu. Pompa ciepła będzie musiała wykonać więcej pracy zwłaszcza wtedy, gdy strop nad piwnicą, podłoga lub ściany nie są dobrze izolowane. Dodatkowo jeśli piwnica ma być ogrzewana, to trzeba to uwzględnić w doborze mocy pompy ciepła.
ikona przedstawiająca garaż w bryle budynku istotny z punktu widzenia dobóru pompy ciepła
Garaż w bryle budynku
Podobnie jak piwnica, garaż w bryle budynku ma duże znaczenie przy doborze mocy pompy. Jest to pomieszczenie, w którym będzie panować wyższa temperatura niż na zewnątrz budynku, więc trzeba te zyski cieplne uwzględnić przy obliczaniu mocy cieplnej, której cały budynek będzie potrzebował, a którą pompa ciepła będzie musiała wygenerować.
ikona przedstawiająca wentylację w budynku do którego dobieramy pompę ciepła
Rodzaj wentylacji w budynku
Bardzo dużo ciepła z budynku ucieka przez wentylację grawitacyjną, szczególnie wtedy, kiedy jest źle wykonana (co niestety nierzadko się zdarza) i generuje ciąg wsteczny. Zdecydowanie mniej ciepła traci się w przypadku wentylacji mechanicznej. Najmniejsze straty są generowane przez rekuperację czyli wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła. Często w przypadku zastosowania rekuperacji pompa ciepła może mieć mniejszą moc.
KONTAKT
Godziny pracy: 8:00 - 16:00 (pon. - pt.)
Telefon: 789 320 720
E-mail: kontakt@nisco.pl

Nazwa: Nisco Sp. z o.o.
Adres: ul. Warszawska 3/4, 31-155 Kraków
NIP: 676-259-65-72
WIĘCEJ
Serwis
Opinie
Obszar działalności
Poradnik
O nas
Polityka prywatności
Praca
OBSZAR DZIAŁALNOŚCI
kona przedstawiająca województwa w jakich montujemy pompy ciepła