ikona przedstawiająca instalatorów montujących pompę ciepła

Poznaj 12 etapów montażu pompy ciepła

Poprawny montaż pompy ciepła stanowi o jej prawidłowym działaniu a większość problemów związanych z pompą ciepła wynika z niedbale wykonanej instalacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy montażu, by pompa ciepła służyła Ci przez wiele lat. Poniżej przedstawiamy 10 głównych etapów, na jakie możemy podzielić standardową instalację.

1. Dostawa pompy ciepła, buforów oraz zasobnika

Po podpisaniu umowy oraz wpłacie zaliczki zamawiamy pompę ciepła, bufor oraz zasobnik ciepłej wody użytkowej w hurtowni. Następnie wszystkie elementy są dostarczane do inwestora bezpieczną przesyłką kurierską samochodem z windą lub przywożone przez ekipę monterską w pierwszym dniu montażu.

2. Montaż jednostki wewnętrznej pompy ciepła

W pierwszym dniu instalacji zazwyczaj robimy przygotowanie do dalszych prac monterskich. Jeśli to konieczne demontujemy stary piec węglowy, wykonujemy podstawę pod jednostkę zewnętrzną pompy ciepła oraz montujemy jednostkę wewnętrzną i bufory. Następnie uzbrajamy zasobnik ciepłej wody użytkowej w niezbędne zawory i czujniki.

3. Montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła

Zazwyczaj następnego dnia montażu, przykręcamy jednostkę zewnętrzną do uprzednio wykonanego fundamentu. Najpierw kotwimy śruby nierdzewne za pomocą chemii odpornej na niskie temperatury zewnętrzne. Następnie w antywibracyjnych podstawach gumowych wiercimy dziury przez które przekładamy zakotwione śruby. Na końcu przykręcamy agregat z wykorzystaniem samokontrujących, nierdzewnych nakrętek.

4. Podłączenie zasobnika na ciepłą wodę użytkową oraz bufora

Następnym krokiem jest podłączenie zaworu trójdrogowego, zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz buforów. Zawór trójdrogowy, w zależności od aktualnych ustawień pompy ciepła, steruje przepływem wody kotłowej na wężownicę zasobnika wody użytkowej lub bezpośrednio na rozdzielacze lub bufor. Bufor możemy wpiąć równolegle na zasilaniu lub szeregowo na powrocie.

5. Montaż zaworów bezpieczeństwa oraz naczyń przeponowych

Aby chronić instalacje przed niekontrolowanym wzrostem temperatury w zamkniętym obiegu grzewczym pompy ciepła montujemy zawory bezpieczeństwa, które otworzą się w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia w układzie. Dodatkowo instalujemy naczynia przeponowe, które mają na celu utrzymanie stałego ciśnienia pracy w obiegu grzewczym poprzez przejmowanie nadmiernej objętości wody powstałej w wyniku jej podgrzania.

6. Połączenie jednostek pompy ciepła rurami chłodniczymi oraz ich kielichowanie

Kolejnym krokiem jest wykonanie połączenia chłodniczymi rurami miedzianymi między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną pompy ciepła. Rury mocowane są do ściany za pomocą opasek rurowych lub układamy je w plastikowych korytkach instalacyjnych. Rury wyginane są za pomocą specjalnej giętarki kuszowej lub prętów do gięcia rur miedzianych. Po rozprowadzeniu rur chłodniczych kielichujemy ich końcówki. Następnie za pomocą klucza dynamometrycznego przykręcamy rury do podejść w jednostkach pompy ciepła.

7. Wykonanie próby szczelności oraz próżni

Po wykonaniu lini chłodczniczej nabijamy instalację azotem do ciśnienia około 30 barów w celu wykonania próby szczelności. Ostatnim krokiem tego etapu jest wykonanie próżni, by wyciągnąć wilgoć z instalacji oraz zrobić miejsce na czynnik chłodniczy. Ten etap jest bardzo ważny ponieważ ma bardzo duży wpływ na parametry pracy układu chłodniczego. Do testowania szczelości i próżni używamy specjalnych sond firmy Testo.

8. Montaż pomp obiegowych, czujników, termometrów i mieszaczy

Po zainstalowaniu dużych elementów kotłowni i wykonaniu lini chłodniczej przechodzimy do montowania mniejszych elementów kotłowni opartej na pompie ciepła. W zależności od ilości sterowanych niezależnie obiegów grzewczych dokładamy pompy obiegowe za buforem, niezbędne termometry przylgowe, czujniki temperatury buforów, czujniki temperatury wody w zasobniku ciepłej wody użytkowej, zawory mieszające lub czujniki temperatury zewnętrznej.

9. Montaż skrzynki elektrycznej

Montując pompę ciepła, zawsze budujemy dla niej nową rozdzielnię elektryczną wyposażoną w bezpieczniki nadprądowe, bezpieczniki różnicowo-prądowe oraz licznik energii elektrycznej. Dzięki temu chronimy nową instalację a ponadto inwestor wie, ile prądu zużywa cała kotłownia oparta na pompie ciepła. Liczniki energii wbudowane w jednostkę wewnętrzną pompy ciepła często nie liczą prądu, który pobierają pompy obiegowe, zawory mieszające oraz wszelkiego rodzaju czujniki.

10. Odpowietrzenie oraz uruchomienie instalacji

Po zamontowaniu wszystkich elementów kotłowni przystępujemy do uruchomienia pompy ciepła i odpowietrzenia całej instalacji. Sprawdzamy poprawność działania automatycznych odpowietrzników oraz lokalizujemy ewentualne nieszczelności. W przypadku ogrzewania podłogowego odpowietrzamy instalację za pomocą specjalnej pompy do napełniania, płukania oraz odpowietrzania instalacji podłogowych lub ściennych.

11. Konfiguracja oraz przeszkolenie użytkownika z obsługi pompy ciepła

Ostatnim krokiem całego procesu jest konfiguracja ustawień pompy ciepła, by działała efektywnie i ekonomicznie. Następnie szkolimy przyszłego użytkownika z jej obsługi, by w przyszłości samodzielnie mógł zmieniać jej ustawienia i dostosowywać do własnych potrzeb. Jeśli jest taka wola domowników to podłączamy pompę do internetu i szkolimy z obsługi urządzenia poprzez aplikację zainstalowaną na telefonie.

12. Przekazanie użytkownikowi gotowej instalacji pompy ciepła

Tak wygląda gotowa instalacja pompy ciepła. Przywiązujemy dużą wagę do estetyki wykoania montażu oraz poprawnej pracy urządzenia. Około tydzień po uruchomieniu ponownie przyjeżdżamy na miejsce inwestycji by ocenić parametry pracy oraz wprowadzić ewentulane zmiany w konfiguracji. W trakcie tej wizyty czyścimy też skośne filtry siatkowe.
KONTAKT
Godziny pracy: 8:00 - 16:00 (pon. - pt.)
Telefon: 789 320 720
E-mail: kontakt@nisco.pl

Nazwa: Nisco Sp. z o.o.
Adres: ul. Warszawska 3/4, 31-155 Kraków
NIP: 676-259-65-72
WIĘCEJ
Serwis
Opinie
Obszar działalności
Poradnik
O nas
Polityka prywatności
Praca
OBSZAR DZIAŁALNOŚCI
kona przedstawiająca województwa w jakich montujemy pompy ciepła