ikona przedstawiająca serwisanta pompy ciepła

Serwis pomp ciepła to dla nas odpowiedzialność

Wszystkim naszym klientom, którym montowaliśmy pompę ciepła, zapewniamy opiekę serwisową oraz coroczne przeglądy serwisowe. Poniżej znajduje się lista czynności, które wykonujemy podczas przeglądu pompy ciepła, by utrzymać gwarancję producenta oraz by urządzenie działało bezawaryjnie przez wiele lat.
Przegląd serwisowy pompy ciepła
Czyszczenie filtrów w pompie ciepła
Podstawową czynnością, którą wykonujemy podczas przeglądu serwisowego jest wyczyszczenie skośnych filtrów siatkowych oraz filtra magnetycznego tzw. magnetoodmulacza.
Czyszczenie parownika w jednostce zewnętrznej pompy ciepła
Kolejną czynnością na liście serwisowej jest wyczyszczenie i wyprostowanie lameli parownika w jednostce zewnętrznej pompy ciepła. Brudne i pokrzywione lamele obniżają sprawność odbierania ciepła z otoczenia.
Sprawdzenie ciśnienia w naczyniu wzbiorczym
Najpierw spuszczamy wodę z naczynia wzbiorczego przy pomocy zaworu spustowego. Następnie sprawdzamy, jakie panuje w nim ciśnienie. Jeśli jest zbyt małe, to dobijamy je kompresorem do pożądanej wartości.
Sprawdzenie szczelności instalacji chłodniczej pompy ciepła
Za pomocą elektronicznego detektora nieszczelności czynników chłodniczych sprawdzamy szczelność instalacji chłodniczej. Wykorzystujemy również specjalny płyn spieniający, który stanowi dodatkowy test szczelności.
Sprawdzenie drożności odprowadzenia skroplin z agregatu pompy ciepła
Niedrożność odprowadzenia skroplin z agregatu pompy ciepła może spowodować spiętrzenie się lodu i w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia wentylatora. Upewniamy się zatem, czy kanały odprowadzania skroplin na tacy ociekowej są drożne, czy kabel grzejny jest odpowiednio poprowadzony oraz czy jednostka jest poprawnie wypoziomowana.
Sprawdzenie połączeń elektrycznych (zacisków)
Pompa ciepła to urządzenie elektryczne, które wykorzystuje właściwości czynnika chłodniczego. Dlatego ważne jest, aby wszystkie kable elektryczne były odpowiednio zakończone a zaciski mocno przykręcone do gniazd. Podczas przeglądu dokręcamy wszystkie zaciski specjalnym śrubokrętem SL/PZ2.
Sprawdzenie stanu anody magnezowej w zasobniku CWU
Anoda w zasobniku ciepłej wody użytkowej jest wykonana z magnezu, który z czasem ulega rozpuszczeniu. Jej zadaniem jest ochrona emaliowanych zbiorników przed korozją. Trwalsza od anody magnezowej jest anoda tytanowa.
Sprawdzenie stanu podkładek wibroizolacyjnych w jednostce zewnętrznej pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie sprężarkowe pracujące na pewnej częstotliwości. Praca ta powoduje drgania, które mogę przenosić się na grunt lub budynek. Zabezpieczeniem przed tym są podkładki wibroizolacyjne, których działanie zależy od stanu ich zużycia.
Sprawdzenie działania zaworu trójdrogowego, pomp obiegowych i zaworów mieszających
Sprawność systemu grzewczego a tym samym jego ekonomika zależą od poprawnego działania wszystkich elementów kotłowni. Niepoprawne funkcjonowanie nawet pojedynczego czujnika może znacząco pogorszyć parametry pracy.
Sprawdzenie przepływu wody
Pompa ciepła działa najlepiej przy małej delcie temperatur czyli różnicy temperatury między zasilaniem a powrotem. Z tego powodu energię cieplną, którą musi dostarczyć do budynku, przekazuje w dużej objętości wody kotłowej. W związku z tym przepływy w instalacji muszą być duże.
Sprawdzenie historii błędów pompy ciepła
Podczas każdego przeglądu sprawdzamy historię błędów. Może być tak, że w przeszłości wyskakiwał jakiś błąd, który obniżał sprawność pompy ciepła a mimo tego pompa wciąż działa. Musimy koniecznie wyłapać taki błąd podczas przeglądu serwisowego.
Sprawdzenie parametrów pracy pompy ciepła
Pompa ciepła rejestruje parametry swojej pracy. Analizujemy kluczowe parametry, które mogą wskazywać na jej prawidłowe lub nieprawidłowe działanie. Jednym z takich czynników jest ilość włączeń i wyłączeń sprężarki oraz czas działania pompy ciepła.
Sprawdzenie różnicy temperatury wody na wejściu i wyjściu z pompy ciepła
Pompa ciepła jest urządzeniem dedykowanym do pracy na małej delcie temperatur. Podczas przeglądu sprawdzamy zatem, czy różnica miedzy temperaturą na zasilaniu i powrocie utrzymuje się w okolicy 5 stopni Celsjusza.
Sporządzenie dokumentacji z kontroli szczelności dla pomp ciepła wpisanych do CRO
Na koniec, jeśli ekwiwalent GWP ilości czynnika chłodniczego w układzie przekracza 5 ton CO2, sporządzamy protokół z kontroli szczelności zgodnie z rozporządzeniem komisji(WE) nr 1516/2007.
Protokół przeglądu pompy ciepła Mitsubishi
Pobierz
Protokół przeglądu pompy ciepła Panasonic
Pobierz
KONTAKT
Godziny pracy: 8:00 - 16:00 (pon. - pt.)
Telefon: 789 320 720
E-mail: kontakt@nisco.pl

Nazwa: Nisco Sp. z o.o.
Adres: ul. Warszawska 3/4, 31-155 Kraków
NIP: 676-259-65-72
WIĘCEJ
Serwis
Opinie
Obszar działalności
Poradnik
O nas
Polityka prywatności
Praca
OBSZAR DZIAŁALNOŚCI
kona przedstawiająca województwa w jakich montujemy pompy ciepła