Co to jest pompa ciepła powietrzna i dlaczego jest tak popularna?

Obecnie najbardziej popularnymi systemami grzewczymi budynków są pompy ciepła. Polacy coraz częściej sięgają po takie rozwiązanie. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę sprzedanych urządzeń do ogrzewania budynków w Polsce pompy ciepła stanowiły aż 1/3 całego rynku ogrzewnictwa. Największym zainteresowaniem cieszyły się powietrzne pompy ciepła, których wzrost rok do roku wyniósł aż 137%. Z czego wynika tak duże zainteresowanie akurat tym typem pomp ciepła?

Co wpływa na popularność powietrznych pomp ciepła?

Wpływ na tak duży wzrost zainstalowanych powietrznych pomp ciepła w Polsce ma ich wysoki komfort obsługi. Jednostka po uruchomieniu jest praktycznie bezobsługowa i generuje niższe koszty ogrzewania w zestawieniu z tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe. Czynnikiem, który zachęcił znaczącą cześć Polaków do instalacji powietrznej pompy ciepła to dotacje na jakie można liczyć. Co więcej społeczeństwo ma coraz większa świadomość ekologiczna i chęć posiadania w swoim gospodarstwie domowym urządzenia OZE. Osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne decydują się na połączenie instalacji właśnie z pompą ciepła, która idealnie współpracuje z fotowoltaiką konsumując wyprodukowany przez nią prąd. Występują również miejsca gdzie przyłącz gazowy byłby zbyt kosztowny lub wręcz niemożliwy. W takich sytuacjach jedynym sensownym źródłem ogrzewania domu pozostaje powietrzna pompę ciepła.

Skąd pozyskuje energię powietrzna pompa ciepła?

Jak sama nazwa wskazuje powietrzna pompa ciepła pozyskuje energię z powietrza. Jest ono dotępne wszędzie i w nieograniczonych ilościach. Pompa ciepła jest w stanie pobierać energie z powietrza nawet wtedy, gdy ma ono temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusza. Robi to za pomocą wentylatora umieszczonego w jednostce zewnętrznej z wykorzystaniem właściwości czynnika chłodniczego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawór rozprężny tak reguluje ciśnieniem czynnika chłodniczego by ten zawsze na parowniku miał niższą temperaturę niż temperatura powietrza. Jak wiemy cieplejszy obiekt zawsze ogrzeje chłodniejszy. W przypadku powietrznej pompy ciepła np. powietrze o temperaturze -10 stopni Celsjusza (263.15 Kelwiny) ogrzeje czynnik chłodniczy, który będzie miał temperaturę -15 stopni Celsjusza (258.15 Kelwinów). Podgrzany czynnik o kilka stopni odparowuje, tzn. zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy i w tym stanie trafia do sprężarki. To odparowanie jest bardzo ważne ponieważ ciekły czynnik chłodniczy nie może być sprężony przes spreżarkę.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Do pracy pompy ciepła stosuje się obieg Lindego, w którym to zostaje wymuszony przepływ z chłodniejszego do cieplejszego miejsca. W warunkach naturalnych ten proces zachodzi odwrotnie. Sercem tego układu jest sprężarka, która to wymusza takowy przepływ. Pompa ciepła składa się co najmniej z czterech elementów połączonych ze sobą rurami chłodniczymi, tworząc obieg zamknięty, w którym znajduję się czynnik chłodniczy. Czynnik ten ma właściwość odparowania w niskich temperaturach nawet - 20 stopniach Celsjusza, przy odpowiednim ciśnieniu. Dolne źródło ciepła (powietrze) w zetknięciu z czynnikiem chłodniczym powoduje, że ten zaczyna odparowywać i zamieniać w parę przegrzaną, która to trafia do sprężarki. Następnie sprężarka zasilana energią elektryczną spręża czynnik chłodniczny do wysokiego ciśnienia uzyskując dodatkowo wysoką temperaturę. Czynnik dopływa do skraplacza w jednostce wewnętrznej gdzie oddaje swoje ciepło do obiegu grzewczego, schładza się co za tym idzie skrapla się. Ciekły czynnik przemieszcza się do zaworu rozprężnego, który wtryskuje ciecz do parownika w jednostce zewnętrznej. Tam pod wpływem powietrza zamienia się w parę i obieg się zamyka.

Czym się różni pompa ciepła powietrze-powietrze od pompy ciepła powietrze-woda ?

Oba te rodzaje pobierają energie z powietrza zewnętrznego jednak róznica polega na sposobie oddania tej energii w budynku. Pompa ciepła powietrze-powietrze jest to system nadmuchowy wykorzystujący do dystrybucji ciepła kanały oraz nawiewy rozmieszczone odpowiednio w budynku. Pompa ciepła typu powietrze-woda wymaga zainstalowania w domu odbiorników ciepła np. podłogówki lub grzejników. Sterowność ich jest stosunkowa prosta i w zasadzie możliwe jest ustawienie indywidualnych temperatur do każdego pomieszczenia. Powietrze nawiewane jest ciężko wysterować można zmniejszyć siłę nadmuchu jednak trzeba wziąć pod uwagę, że odziałowuje to na inne nawiewniki w pomieszczeniach. Pompy ciepła powietrze-powietrze mogą służyć jako klimatyzatory w gorące dni. Każdy rodzaj pompy powietrze-powietrze może taką funkcje pełnić. Inaczej wygląda sytuacja w pompach powietrze-woda ponieważ nie wszystkie modele mogą pełnić funkcje klimatyzacji. Jeżeli jesteśmy zainteresowani tym rozwiązaniem należy zwrócić uwagę przy wyborze modelu czy posiada taką funkcję.
Michał
Szukasz firmy, która dobierze, wyceni i zainstaluje Ci pompę ciepła?
Działamy w Małopolsce Działamy na Śląsku Skontaktuj się z nami »
KONTAKT
Godziny pracy: 8:00 - 16:00 (pon. - pt.)
Telefon: 789 320 720
E-mail: kontakt@nisco.pl

Nazwa: Nisco Sp. z o.o.
Adres: ul. Warszawska 3/4, 31-155 Kraków
NIP: 676-259-65-72
OBSZAR DZIAŁALNOŚCI
kona przedstawiająca województwa w jakich montujemy pompy ciepła