Powietrzne pompy ciepła typu split i monoblok. Którą wybrać?

Rozróżniamy głównie 2 typy powietrznych pomp ciepła: split i monoblok. Idea wytwarzania ciepła jest taka sama - ciepło pochodzi z powietrza a za pomocą przemian termodynamicznych czynnika chłodniczego jest transportowane do wody kotłowej poprzez wymiennik ciepła. Główną różnicą między niemi jest lokalizacja skraplacza, miejsce wykonywania linii chłodniczej, ryzyko zamarznięcia rurociągu oraz gabaryty. W poniższym artykule postaramy się nieco rozjaśnić wspomniane kwestie.

Jak zbudowana jest powietrzna pompa typu split?

Pompa ciepła typu split składa się z 2 jednostek. Jednostki zewnętrznej, tzw. agregatu i jednostki wewnętrznej tzw. hydroboxa. Obie te jednostki połączone są linią chłodniczą, w której krąży niezamarzający czynnik chłodniczy. W jednostce zewnętrznej znajdują się 2 elementy układu chłodniczego: sprężarka i wymiennik ciepła powietrze ➝ czynnik chłodniczy. Wymiennik ten nazywamy parownikiem. Natomiast w jednostce wewnętrznej znajduje się wymiennik ciepła czynnik chłodniczy ➝ woda kotłowa. Ten wymiennik nazywamy skraplaczem. Dodatkowo w jednostce wewnętrznej najczęściej znajduje się pompa obiegowa, naczynie przeponowe, grzałka elektryczna, zawór bezpieczeństwa,czujnik przepływu, filtr skośny, odpowietrznik, płyta główna i sterownik główny.

Gdzie wykonywana jest linia chłodnicza w pompie ciepła typu split?

Linia chłodnicza w przypadku powietrznej pompy ciepła typu split wykonywana jest przez firmę instalacyjną na miejscu inwestycji. Bardzo ważna jest czystość i precyzja wykonania tej części instalacji ponieważ nawet drobne zaniedbania mogą wpłynąć na sprawność funkcjonowania całego układu pompy ciepła. Do wykonania takiej linii chłodniczej uprawnione są tylko osoby, które posiadają certyfikat f-gazowy dla personelu.
Jak badana jest szczelność linii chłodniczej w pompie ciepła typu split?
Przede wszystkim najpierw jednostki pompy ciepła łączone są ze sobą linią chłodniczą za pomocą połączeń kielichowych. Linia chłodnicza to nic innego jak 2 miedziane rurki wykonane z miedzi chłodniczej. Jedna cieńsza rurka to tzw. linia cieczowa, druga grubsza rurka tzw. linia gazowa. Po wykonaniu połączenia do układu wpuszcza się azot (gaz obojętny) pod ciśnieniem około 40 bar. Następnie odcina się układ pozostawiając azot w układzie na godzin. Do układu podpięte są manometry, które wskazują nam ciśnienie. Jeśli ciśnienie się utrzymuje to znaczy, że układ jest szczelny. Dodatkowo można zastosować płyny pieniące. Następnie azot jest wypuszczany do atmosfery a w układzie robimy próżnię za pomocą pompy próżniowej by wyciągnąć wilgoć z układu oraz by zrobić miejsce dla czynnika chłodniczego. Następnie po wykonaniu próżni do szczelnego układu wpuszczany jest czynnik chłodniczy. Na samym końcu za pomocą detektora wycieków czynnika chłodniczego sprawdzamy szczelność połączeń kielichowych.

Jak zbudowana jest powietrzna pompa typu monoblok?

Klasyczna pompa ciepła typu monoblok składa się z 1 jednostki zewnętrznej, w której zlokalizowana jest sprężarka, parownik oraz skraplacz. Czyli cała linia chłodnicza jest wykonana przez fabrykę i znajduje się w jednostce zewnętrznej. Z agregatu wystają tylko króćce zasilania i powrotu wody kotłowej. Do tych króćców firma instalacyjna podłącza domową instalację centralnego ogrzewania oraz wyposaża ją w zawory antyzamrożeniowe, zawór trójdrożny, pompę obiegową, magnetoodmulacz, filtr skośny, naczynie przeponowe oraz sterownik. Wielu producentów jednak wyszło już na przeciw instalatorom i dołącza do monoblokowej pompy ciepła również jednostkę wewnętrzną, w której znajdują się wspomniane elementy. Dzięki temu kotłownia wygląda estetyczniej i skraca się czas montażu.

Gdzie wykonywana jest linia chłodnicza w pompie ciepła typu monoblok?

Linia chłodnicza w przypadku powietrznej pompy ciepła typu monoblok wykonywana jest w fabryce. Nie stosuje się już połączeń kielichowych tylko wszystkie połączenia są lutowane na twardo. Do montażu więc tego rodzaju pomp ciepła nie jest wymagany certyfikat f-gazowy dla personelu.

Kiedy wybrać pompę ciepła typu split a kiedy monoblok?

To jest pytanie, które często zadają sobie sobie inwestorzy i wykonawcy. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego kto jakie ma preferencje. Podstawową różnicą jest możliwość zamarznięcia odcinka rur między elewacją a jednostką zewnętrzną w sytuacji w której długotrwale zabraknie prądu. W przypadku pomp ciepła typu split nie ma co się martwić ponieważ na zewnątrz wychodzi tylko linia chłodnicza, w której jest niezamarzający czynnik chłodniczy. W przypadku pomp ciepła typu monoblok istnieje takie ryzyko ponieważ na zewnątrz wychodzą 2 rury z wodą kotłową. Oczywiście istnieją różne sposoby na zabezpieczenie się przed taką sytuacją np. zawory antyzamrożeniowe, zlokalizowane na newralgicznym odcinku na zewnątrz, które automatycznie otwierają się w momencie wykrycia wody kotłowej o temperaturze 3 stopni Celsjusza. Drugim sposobem jest nabicie instalacji centralnego ogrzewania wodą kotłową połączoną z glikolem propylenowym w odpowiednim stężeniu. Trzecim sposobem jest zastosowanie pośredniego wymiennika woda kotłowa z roztworem glikolu ➝ czysta woda kotłowa. Czwartym sposobem jest podpięcie pompy obiegowej przez zasilacz awaryjny UPS.
Michał
Szukasz firmy, która dobierze, wyceni i zainstaluje Ci pompę ciepła?
Działamy w Małopolsce Działamy na Śląsku Skontaktuj się z nami »
KONTAKT
Godziny pracy: 8:00 - 16:00 (pon. - pt.)
Telefon: 789 320 720
E-mail: kontakt@nisco.pl

Nazwa: Nisco Sp. z o.o.
Adres: ul. Warszawska 3/4, 31-155 Kraków
NIP: 676-259-65-72
OBSZAR DZIAŁALNOŚCI
kona przedstawiająca województwa w jakich montujemy pompy ciepła